Miliardarii din IT cei mai afectaţi de criză

Miliardarii din IT cei mai afectaţi de criză

02 octombrie 2009 | 12:45 George Olteanu Comentarii 2

Go4it.ro isi premiaza fanii: castiga un super mouse Logitech G700!

Intra pe pagina Go4it.ro de Facebook si participa.

Dacă pentru un om de rând, harnic şi cinstit ca o albinuţă, un miliard de dolari e ca distanţa de la Pământ la Soare, Miliardarii din IT cei mai afectati de criza pentru Bill Gates nu un miliard ci 7.000.000.000 $ par a fi o nimica toată. Este cea mai mare pierdere înregistrată într-un top al oamenilor care au influenţat (sau influenţează) industria IT. Cu toate acestea, Bill Gates deţine în continuare cea mai mare avere, estimată la 50 de miliarde de dolari. Iar supremaţia lui în top durează de 16 ani de zile!

Următorul păgubit în top este Paul Allen (co-fondatorul Microsoft), cu o pierdere estimată la 4,5 miliarde $. Medalia de bronz îi revine lui Michael Dell, CEO şi fondator al companiei Dell, al cărui buzunar s-a subţiat cu 2,8 miliarde $.

Nici actualul CEO Microsoft, expresivul Steve Ballmer, nu a fost ocolit de efectele negative ale crizei. El a pierdut 1,7 miliarde $.

Steve Jobs se află şi el pe lista perdanţilor, însă cu doar 600 de milioane de dolari.

Printre alte nume sonore care acum reverberează distorsionat se numără fondatorii Google - Sergey Brin şi Larry Page (600, respectiv 500 milioane $ pierderi) şi Eric Scmidt (actual CEO Google), cu 400 milioane $ mai puţin. Oare ei or fi aflat de pierderi?

Sursa: Brainstormtech

               inapoi la Yahoo
Etichete: IT, personalitati, criza

Publicitate

Comentariile utilizatorilor

(necesar)
(necesar)
(necesar)
Copyright © 2012 Apropo Media Termeni şi condiţii | Contact
Statistici SATI