Reddit amendat cu 14,5 milioane de lire sterline în Marea Britanie pentru utilizarea și prelucrarea necorespunzătoare a datelor copiilor sub 13 ani

02.03.2026
Reddit amendat cu 14,5 milioane de lire sterline în Marea Britanie pentru utilizarea și prelucrarea necorespunzătoare a datelor copiilor sub 13 ani
Sursa foto: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP / Profimedia

Reddit a fost amendat cu 14,47 milioane de lire sterline de către autoritatea britanică de supraveghere a datelor pentru utilizarea ilegală a informațiilor personale ale copiilor.

Biroul Comisarului pentru Informații (ICO) a declarat că platforma nu a verificat în mod corespunzător vârsta utilizatorilor săi. Această omisiune a expus copiii care utilizează Reddit la riscul de a accesa conținut online inadecvat și dăunător, potrivit Euronews.

Reddit a declarat că intenționează să conteste decizia.

Reddit s-a bazat în mare măsură pe „autodeclarație”. Această metodă le permite utilizatorilor să declare vârsta fără dovezi suplimentare, procedură pe care autoritatea de supraveghere o consideră insuficientă pentru protejarea copiilor.

Legislația privind protecția datelor din Marea Britanie impune consimțământul părinților pentru prelucrarea datelor personale ale copiilor cu vârsta sub 13 ani. Autoritatea britanică de supraveghere a datelor a precizat că platforma de socializare nu a implementat mecanisme solide de verificare a vârstei. Din acest motiv, compania nu a putut determina în mod adecvat vârsta utilizatorilor.

Biroul Comisarului pentru Informații a declarat că Reddit a expus copiii la „conținut inadecvat și dăunător”. Decizia marchează o aplicare semnificativă a normelor britanice privind protecția datelor.

Potrivit ICO, lipsa de supraveghere din partea Reddit a dus la colectarea datelor personale ale copiilor sub 13 ani fără consimțământul informat al acestora.

„Datele personale ale copiilor cu vârsta sub 13 ani au fost colectate și utilizate în moduri pe care aceștia nu le puteau înțelege, consimți sau controla”, a declarat John Edwards, comisar pentru informații din Marea Britanie. „Acest lucru i-a expus la conținut pe care nu ar fi trebuit să îl vadă. Situația este inacceptabilă.”

Amenda servește ca avertisment pentru alte platforme de socializare care operează în Regatul Unit. Edwards a menționat că autoritatea de reglementare vizează acum companiile care se bazează pe sistemul de onoare pentru verificarea vârstei.

ICO a mai declarat că Reddit nu a efectuat o evaluare a impactului asupra protecției datelor înainte de ianuarie 2025, deși tinerii cu vârste între 13 și 18 ani aveau dreptul să utilizeze platforma.
„Nu este suficient ca industria să se bazeze pe utilizatori care își declară singuri vârsta atunci când copiii sunt expuși riscurilor”, a adăugat Edwards.

Reddit a transmis într-un comunicat că platforma „nu solicită utilizatorilor să împărtășească informații despre identitatea lor, indiferent de vârstă, deoarece suntem dedicați confidențialității și siguranței lor”.

„Insistența ICO ca noi să colectăm mai multe informații private despre fiecare utilizator din Marea Britanie este contraintuitivă. Aceasta contrazice convingerea noastră fermă în confidențialitatea și siguranța online”, a afirmat compania.

Reddit a înregistrat o creștere rapidă în Marea Britanie. Ofcom a clasat site-ul pe locul 12 în topul celor mai vizitate pagini web și pe locul patru în topul platformelor de socializare în 2025.

Când cerințele de verificare a vârstei OSA au intrat în vigoare în iulie 2025, platforma a limitat accesul utilizatorilor neverificați la anumite secțiuni, inclusiv profiluri și subreddituri cu materiale pentru adulți.

ICO a declarat că va continua să colaboreze cu Ofcom pentru a coordona eforturile de protejare a copiilor și a datelor online.

Reddit afirmă că are 121 de milioane de utilizatori activi zilnic și peste 471 de milioane de utilizatori activi săptămânal, în peste 100.000 de comunități.

Această amendă urmează unei sancțiuni similare aplicate pe 5 februarie împotriva MediaLab, proprietarul Imgur, pentru încălcarea confidențialității copiilor.
De semnalat este și experimentul Persona efectuat de Discord în Marea Britanie. Acesta arată că tehnologia pentru verificarea vârstei este folosită peste scopul declarat și seamănă cu o supraveghere în masă invazivă pentru libertățile individuale.

Urmărește Go4IT.ro pe Google News