OpenAI, acuzată în Germania că ar fi folosit ilegal cărți pentru copii pentru antrenarea ChatGPT

31.03.2026
OpenAI, acuzată în Germania că ar fi folosit ilegal cărți pentru copii pentru antrenarea ChatGPT
Sursa foto: Mediafax

Editura britanico-americană Penguin Random House a anunțat marți că a depus o plângere în Germania împotriva OpenAI, acuzând compania americană că ar fi încălcat drepturile de autor asupra unor cărți destinate copiilor. Reclamația se referă la seria germană „Der kleine Drache Kokosnuss”, scrisă și ilustrată de Ingo Siegner, care spune povestea unui dragon pe nume Coconut, ce nu știe să zboare, potrivit publicației Le Figaro.

Plângerea, depusă la Tribunalul Regional din München împotriva OpenAI Ireland Limited – una dintre companiile care furnizează serviciul ChatGPT în Europa – susține că chatbotul ar reda „într-un mod recognoscibil” pasaje și ilustrații din cărțile originale ale lui Siegner. Editura afirmă că există „indicii clare” potrivit cărora operele autorului ar fi fost folosite fără permisiune pentru antrenarea sistemului de inteligență artificială, iar aceste materiale ar fi fost ulterior reținute de chatbot, potrivit Mediafax.

Potrivit Penguin Random House, acest lucru încalcă atât drepturile de autor ale lui Ingo Siegner, cât și drepturile exclusive de publicare și distribuție deținute de filiala cbj. Editura susține că OpenAI nu a răspuns unei cereri oficiale de clarificare și încetare a folosirii materialelor în cauză. Reprezentanții OpenAI pentru Europa nu au oferit deocamdată un punct de vedere, transmite AFP.

Parteneriat tensionat cu Bertelsmann

Acțiunea vine la un an după ce compania-mamă Bertelsmann încheiase un parteneriat cu OpenAI, menit să integreze ChatGPT în activitățile editurii, inclusiv în cadrul Penguin Random House. Scopul colaborării era dezvoltarea unor instrumente care să ofere recomandări personalizate de cărți pe rețelele sociale.

„Suntem deschiși oportunităților oferite de inteligența artificială, dar protejarea proprietății intelectuale rămâne o prioritate absolută”, a declarat Carina Mathern, directoarea editorială a diviziei pentru tineret a Penguin Random House. Editura a cerut, totodată, o mai mare transparență privind modul în care sunt utilizate datele pentru instruirea sistemelor de IA.

Sindicatul editorilor germani a susținut inițiativa Penguin Random House, afirmând că „inteligența artificială nu trebuie să se dezvolte în detrimentul celor care creează conținut”. Organizația a cerut instanțelor să stabilească limite clare privind momentul în care utilizarea materialelor protejate devine o încălcare a drepturilor de autor.

Cazul vine după o victorie similară obținută în noiembrie de industria muzicală germană, care a acuzat OpenAI de folosirea neautorizată a versurilor de cântece în procesul de antrenare a modelelor sale.

Te-ar putea interesa și: Enciclopedia Britannica dă în judecată OpenAI pentru conținutul utilizat în antrenarea ChatGPT

Urmărește Go4IT.ro pe Google News