Lista completă a nominalizărilor din cadrul ediției 93 a Premiilor Oscar. Documentarul românesc „Colectiv” concurează pentru două premii

Autor: Cătălin Niţu 15.03.2021
Lista completă a nominalizărilor din cadrul ediției 93 a Premiilor Oscar. Documentarul românesc „Colectiv” concurează pentru două premii

A fost publicată lista nominalizărilor pentru Premiile Academiei de Film, sau „Premiile Oscar” așa cum sunt cunoscute popular, după faimoasa statuie aurie care este oferită câștigătorilor. Industria de film s-a confruntat în 2020 și cont-uă să se confrunte în 2021 cu probleme la nivel de distribuție, întrucât multe dintre cinematografele din lume au fost închise pe perioada pandemiei. Totuși, au fost destule filme lansate în ultimele 12 luni, în ciuda amânărilor, încât aceste premii pot fi susținute fără întrerupere pentru al 93-lea an consecutiv.

Iată care sunt nominalizările la Premiile Oscar în 2021:

Cel mai bun actor într-un rol principal

  • Riz Ahmed –  „Sound of Metal”
  • Chadwick Boseman – „Ma Rainey’s Black Bottom”
  • Anthony Hopkins – „The Father”
  • Gary Oldman – „Mank”
  • Steven Yeun – „Minari”

Cel mai bun actor într-un rol secundar

  • Sacha Baron Cohen – „The Trial of the Chicago 7”
  • Daniel Kaluuya – „Judas and the Black Messiah”
  • Leslie Odom, Jr. – „One Night in Miami…”
  • Paul Raci – „Sound of Metal”
  • Lakeith Stanfield – „Judas and the Black Messiah”

Cea mai bună actriță într-un rol principal

  • Viola Davis – „Ma Rainey’s Black Bottom”
  • Andra Day – „The United States vs. Billie Holiday”
  • Vanessa Kirby – „Pieces of a Woman”
  • Frances McDormand – „Nomadland”
  • Carey Mulligan – „Promising Young Woman”

Cea mai bună actriță într-un rol secundar

  • Maria Bakalova – „Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan”
  • Glenn Close – „Hillbilly Elegy”
  • Olivia Colman – „The Father”
  • Amanda Seyfried – „Mank”
  • Yuh-Jung Youn – „Minari”

Cel mai bun film de animație

  • „Onward” – Dan Scanlon and Kori Rae
  • „Over the Moon” – Glen Keane, Gennie Rim and Peilin Chou
  • „A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon” – Richard Phelan, Will Becher and Paul Kewley
  • „Soul” – Pete Docter and Dana Murray
  • „Wolfwalkers” – Tomm Moore, Ross Stewart, Paul Young and Stéphan Roelants

Cea mai bună cinematografie

  • „Judas and the Black Messiah” – Sean Bobbitt
  • „Mank” – Erik Messerschmidt
  • „News of the World” – Dariusz Wolski
  • „Nomadland” – Joshua James Richards
  • „The Trial of the Chicago 7” – Phedon Papamichael

Cel mai bun design de costume

  • „Emma” – Alexandra Byrne
  • „Ma Rainey’s Black Bottom” – Ann Roth
  • „Mank” – Trish Summerville
  • „Mulan” – Bina Daigeler
  • „Pinocchio” – Massimo Cantini Parrini

Cea mai bună regie

  • „Another Round” – Thomas Vinterberg
  • „Mank” – David Fincher
  • „Minari” – Lee Isaac Chung
  • „Nomadland” – Chloé Zhao
  • „Promising Young Woman” – Emerald Fennell

Cel mai bun documentar

  • „Collective” – Alexander Nanau and Bianca Oana
  • „Crip Camp” – Nicole Newnham, Jim LeBrecht and Sara Bolder
  • „The Mole Agent” – Maite Alberdi and Marcela Santibáñez
  • „My Octopus Teacher” – Pippa Ehrlich, James Reed and Craig Foster
  • „Time” – Garrett Bradley, Lauren Dom-o and Kellen Quinn

Cel mai bun documentar scurt

  • „Colette”–  Anthony Giacchino and Alice Doyard
  • „A Concerto Is a Conversation” – Ben Proudfoot and Kris Bowers
  • „Do Not Split” – Anders Hammer and Charlotte Cook
  • „Hunger Ward” – Skye Fitzgerald and Michael Scheuerman
  • „A Love Song for Latasha” – Sophia Nahli Allison and Janice Duncan

Cea mai bună editare de film

  • „The Father” – Yorgos Lamprinos
  • „Nomadland” – Chloé Zhao
  • „Promising Young Woman” – Frédéric Thoraval
  • „Sound of Metal” – Mikkel E. G. Nielsen
  • „The Trial of the Chicago 7” – Alan Baumgarten

Cel mai bun film internațional al anului

  • „Another Round” – Denmark
  • „Better Days” – Hong Kong
  • „Collective” – Romania
  • „The Man Who Sold His Skin” – Tunisia
  • „Quo Vadis, Aida?” – Bosnia and Herzegovina

Realizări în machiaj și coafură

  • „Emma” – Marese Langan, Laura Allen and Claudia Stolze
  • „Hillbilly Elegy” – Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle and Patricia Dehaney
  • „Ma Rainey’s Black Bottom” – Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal and Jamika Wilson
  • „Mank” – Gigi Williams, Kimberley Spiteri and Colleen LaBaff
  • „Pinocchio” – Mark Coulier, Dalia Colli and Francesco Pegoretti

Cea mai bună coloană sonoră originală

  • „Da 5 Bloods” – Terence Blanchard
  • „Mank” – Trent Reznor and Atticus Ross
  • „Minari” – Emile Mosseri
  • „News of the World” – James Newton Howard
  • „Soul” – Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste

Cea mai bună melodie originală scrisă pentru un film

  • „Fight For You” din „Judas and the Black Messiah” – Muzică de H.E.R. și Dernst Emile II; Versuri de H.E.R. și Tiara Thomas
  • „Hear My Voice” din „The Trial of the Chicago 7” – Muzică de Daniel Pemberton; Versuri de Daniel Pemberton și Celeste Waite
  • „Husavik” din „Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga” – Muzică și versuri de Savan Kotecha, Fat Max Gsus și Rickard Göransson
  • „Io Sì (Seen)” din „The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)” – Muzică de Diane Warren; Versuri de Diane Warren și Laura Pausini
  • „Speak Now” din „One Night in Miami…” -Muzică și versuri de Leslie Odom, Jr. și Sam Ashworth

Cel mai bun film al anului

  • „The Father” – David Parfitt, Jean-Louis Livi și Philippe Carcassonne, Producători
  • „Judas and the Black Messiah” – Shaka King, Charles D. King și Ryan Coogler, Producători
  • „Mank” – Ceán Chaffin, Eric Roth și Douglas Urbanski, Producători
  • „Minari” – Christina Oh, Producător
  • „Nomadland” – Frances McDormand, Peter Spears, Mollye Asher, Dan Janvey și Chloé Zhao, Producători
  • „Promising Young Woman” – Ben Browning, Ashley Fox, Emerald Fennell și Josey McNamara, Producători
  • „Sound of Metal” – Bert Hamelinck și Sacha Ben Harroche, Producători
  • „The Trial of the Chicago 7” – Marc Platt and Stuart Besser, Producători

Cel mai bun design de producție (design și decoruri)

  • „The Father” – Design de producție: Peter Francis; Decoruri: Cathy Featherstone
  • „Ma Rainey’s Black Bottom” – Design de producție: Mark Ricker; Decoruri: Karen O’Hara and Diana Stoughton
  • „Mank” – Design de producție: Donald Graham Burt; Decoruri: Jan Pascale
  • „News of the World” – Design de producție: David Crank; Decoruri: Elizabeth Keenan
  • „Tenet” – Design de producție: Nathan Crowley; Decoruri: Kathy Lucas

Cel mai bun scurt metraj de animație

  • „Burrow” – Madeline Sharafian și Michael Capbarat
  • „Genius Loci” – Adrien Mérigeau și Amaury Ovise
  • „If Anything Happens I Love You” – Will McCormack și Michael Govier
  • „Opera” – Erick Oh
  • „Yes-People” – Gísli Darri Halldórsson și Arnar Gunnarsson

Cel mai bun scurt metraj

  • „Feeling Through” – Doug Roland și Susan Ruzenski
  • „The Letter Room” – Elvira Lind și Sofia Sondervan
  • „The Present” – Farah Nabulsi
  • „Two Distant Strangers” – Travon Free și Martin Desmond Roe
  • „White Eye” – Tomer Shushan and și Hochman

Cel mai bun sunet

  • „Greyhound” – Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders și David Wyman
  • „Mank” – Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance și Drew Kunin
  • „News of the World” – Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller și John Pritchett
  • „Soul” – Ren Klyce, Coya Elliott și David Parker
  • „Sound of Metal” – Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés și Phillip Bladh

Cele mai bune efecte vizuale

  • „Love and Monsters” – Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt și Brian Cox
  • „The Midnight Sky” – Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon și David Watkins
  • „Mulan” – Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury și Steve Ingram
  • „The One and Only Ivan” – Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones și Santiago Colomo Martinez
  • „Tenet” – Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley și Scott Fisher

Cea mai bună adaptare a unui scenariu

  • „Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan” – Scenariu de Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Peter Baynham & Erica Rivinoja & Dan Mazer & Jena Friedman & Lee Kern; Poveste de Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Nina Pedrad
  • „The Father” – Scenariu de Christopher Hampton și Florian Zeller
  • „Nomadland” – Scris pentru film de Chloé Zhao
  • „One Night – Miami…” – Scenariu de Kemp Powers
  • „The White Tigers” – Scris pentru film de Ramin Bahrani

Cel mai bun scenariu original

  • „Judas and the Black Messiah” – Scenariu de Will Berson & Shaka King; Poveste de Will Berson & Shaka King & Kenny Lucas & Keith Lucas
  • „Minari” – Scris de Lee Isaac Chung
  • „Promising Young Woman” – Scris de Emerald Fennell
  • „Sound of Metal” – Scenariu de Darius Marder & Abraham Marder; Poveste de Darius Marder & Derek Cianfrance
  • „The Trial of the Chicago 7” – Scris de Aaron Sorkin

sursa: Slashgear