Samsung a prezentat HBM4E și își consolidează parteneriatul cu Nvidia în domeniul inteligenței artificiale

Samsung a prezentat HBM4E și își consolidează parteneriatul cu Nvidia în domeniul inteligenței artificiale
Foto - Samsung

Samsung Electronics a prezentat, în cadrul conferinței NVIDIA GTC 2026, o nouă generație de tehnologii dedicate infrastructurii pentru inteligență artificială, cu accent pe evoluția memoriilor de mare viteză și pe colaborarea strategică cu Nvidia, printre care a fost și noua memorie HBM4E.

Evenimentul marchează o etapă importantă în competiția pentru dezvoltarea sistemelor AI, în care performanța hardware și eficiența energetică devin factori decisivi.

HBM4 și HBM4E, în centrul atenției

Piesa centrală a prezentării a fost noua generație de memorie HBM (High Bandwidth Memory), în special HBM4 și succesorul său, HBM4E.

HBM4 a intrat deja în producție și este destinată platformelor AI de ultimă generație, oferind viteze de procesare de până la 11,7 Gbps, cu posibilitatea de extindere la 13 Gbps. În paralel, Samsung a prezentat pentru prima dată HBM4E, o versiune îmbunătățită care promite o lățime de bandă de până la 4,0 TB/s și viteze de 16 Gbps per pin.

Aceste evoluții reflectă direcția industriei, în care memoria devine un element critic pentru performanța sistemelor AI, în special în centrele de date.

Inovații în arhitectura memoriei

Samsung a evidențiat și progresele în tehnologiile de integrare, inclusiv utilizarea metodei de interconectare Hybrid Copper Bonding. Aceasta permite construirea unor module cu mai multe straturi și contribuie la reducerea problemelor termice, un aspect esențial pentru stabilitatea și eficiența sistemelor de calcul avansate.

Astfel de soluții devin tot mai importante pe măsură ce densitatea și complexitatea componentelor cresc.

Colaborarea cu Nvidia, extinsă la infrastructura AI

Parteneriatul dintre Samsung Electronics și Nvidia a fost un alt punct central al prezentării. Cele două companii colaborează în dezvoltarea infrastructurii AI, de la componente hardware până la soluții integrate pentru centre de date.

Samsung a prezentat o serie de produse optimizate pentru platformele Nvidia, inclusiv module de memorie pentru servere și unități de stocare bazate pe interfața PCIe 6.0, concepute pentru a susține volume mari de date și sarcini complexe de procesare.

AI în producția de semiconductori

Un alt domeniu abordat este utilizarea inteligenței artificiale în procesele industriale. Cele două companii colaborează pentru dezvoltarea unor sisteme de tip „AI Factory”, care integrează simulări digitale și automatizări avansate în producția de cipuri.

Aceste soluții folosesc platforme precum NVIDIA Omniverse pentru a crea modele virtuale ale fabricilor, facilitând optimizarea proceselor și reducerea costurilor operaționale.

Extinderea AI către dispozitivele personale

Pe lângă infrastructura de mari dimensiuni, Samsung a prezentat și soluții de memorie destinate dispozitivelor mobile și sistemelor locale de inteligență artificială.

Noile generații de memorie LPDDR5X și LPDDR6 promit viteze mai mari și un consum redus de energie, fiind concepute pentru integrarea în smartphone-uri, tablete și alte dispozitive inteligente.

Aceste evoluții reflectă tendința de extindere a capabilităților AI din centrele de date către utilizarea directă pe dispozitivele utilizatorilor.

O competiție în plină accelerare

Prezentările din cadrul NVIDIA GTC 2026 evidențiază ritmul accelerat al inovației în domeniul inteligenței artificiale. Progresele în memorie, stocare și arhitecturi de calcul arată că industria se îndreaptă către sisteme tot mai performante, capabile să susțină aplicații complexe.

În acest context, colaborările strategice, precum cea dintre Samsung și Nvidia, devin esențiale pentru dezvoltarea viitoarelor generații de tehnologii AI.

Urmărește Go4IT.ro pe Google News
Răzvan Crăciun
Răzvan Crăciun
Cu o experiență de aproape 30 de ani în presă, în luna mai 2025 am ajuns din nou în domeniul care m-a pasionat de la început - IT. Cea mai lungă perioadă (mai mult de 15 ani) am petrecut-o la agenția de presă Mediafax, unde am trecut prin piața de capital și IT. Am publicat și în Ziarul ... citește mai mult