Modelele iPhone 18 Pro ar putea rămâne fără unul dintre upgrade-urile mult zvonite

12.03.2026
Modelele iPhone 18 Pro ar putea rămâne fără unul dintre upgrade-urile mult zvonite
Foto - Apple

Mai întâi s-a zvonit că viitoarele modele iPhone 18 Pro și Pro Max de la Apple vor abandona complet conceptul de Dynamic Island, urmând să includă sistemul de autentificare facială FaceID sub display. Apoi, s-a revenit, afirmându-se că iPhone 18 Pro și Pro Max vor păstra deja consacratul Dynamic Island, însă acesta va fi mai mic, doar anumite componente FaceID urmând să fie “ascunse” sub ecran. Iar ultima variantă a fost vehiculată de atât de mulți leakeri consacrați, încât ați fi putut crede cu siguranță că se va adeveri.

Ei bine, un nou zvon ivit din China afirmă acum că controversatul Dynamic Island de pe cele două modele iPhone 18 Pro va rămâne exact la fel cum era și pe iPhone 17 Pro și iPhone 17 Pro Max, iar trecerea la un senzorul Face ID plasat ecran va fi amânată pentru următoarea generație de smartphone-uri Apple.

Criza de memorii RAM ar putea opri, momentan, implementare de tehnologii inovatoare

Deși sursa acestui zvon este de încredere (Digital Chat Station de pe platforma de socializare chineză Weibo), aceasta nu a precizat motivul pentru care Apple a luat această decizie. Ar fi însă ușor de speculat că Tim Cook & co. își doresc cu ardoare să mențină prețurile seriei iPhone 18 Pro la același nivel cu cele ale iPhone 17 Pro și sunt dispuși să facă compromisuri în acest sens. Iar dacă ar urma să apară o creștere de preț indusă de criza memoriilor, atunci aceasta nu va fi semnificativă.

Iar pentru ca o astfel de mișcare să nu afecteze profitabilitatea afacerilor a celor de la Apple, introducerea de piese noi, probabil mai scumpe, cum ar fi senzorii FaceID sub ecran, poate fi sacrificată, cel puțin pe moment. Digital Chat Station a adăugat că dimensiunile și formele ecranului, pentru viitoarele modele iPhone 18 Pro, vor fi identice cu cele ale telefoanelor iPhone 17 Pro.

Astfel, pe lista de îmbunătățiri așteptate pentru următoarea generație de iPhone rămân cipul A20 Pro, construit într-un proces de fabricație pe 2 nm, camera cu diafragmă variabilă și un upgrade al capacității bateriei (la peste 5000 mAh pentru Pro Max).

iPhone 18 Pro și Pro Max ar trebui să fie lansate în cursul lunii septembrie a acestui an, alături de primul iPhone pliabil, a cărui denumire oficială ar putea fi iPhone Ultra.

Sursa: GSM Arena

Urmărește Go4IT.ro pe Google News
Cosmin Aionita
Cosmin Aionita
Cosmin Aioniță este unul dintre cei mai experimentați jurnaliști din România în domeniul jocurilor video. Pe lângă Go4Games, de-a lungul anilor și-a adus contribuția la revistele XtremPC, LEVEL și Nivelul 2, a colaborat cu Eurogamer România și a co-prezentat unul dintre cele mai longevive ... citește mai mult