Piața telefoanelor pliabile, creștere puternică. Ce producător și-a pierdut poziția?

Piața telefoanelor pliabile, creștere puternică. Ce producător și-a pierdut poziția?

Livrările globale de smartphone-uri pliabile au crescut cu 45% în trimestrul 2 din 2025 față de anul precedent, marcând o recuperare semnificativă a acestui segment de piață.

Evoluția a fost stimulată de creșterea continuă a pieței din China, unde au fost livrate cele mai multe telefoane pliabile, și de o piață americană tot în creștere, determinată de cererea puternică pentru cele mai recente telefoane cu din seria Razr 60 de la Motorola, se arată în raportul celor de la Counterpoint Research.

„Piața chineză de smartphone-uri pliabile rămâne robustă, Huawei fiind motorul pieței. Consumatorii gravitează spre Mate X6 – un smartphone pliabil ultra-premium de tip carte – care a reprezentat peste o treime din toate dispozitivele pliabile livrate de Huawei în trimestrul 2 din 2025.”

Mengmeng Zhang, analist senior, Counterpoint Research.

Pe piața americană, prețul a fost unul dintre principalii factori care a stimulat evoluția Motorola.

„Motorola a contribuit la stimularea pieței americane a dispozitivelor pliabile, ridicând livrările segmentului la cele mai înalte niveluri înregistrate vreodată pentru un al doilea trimestru. La un preț de vânzare cu amănuntul de 699 de dolari pentru modelul de bază, prețul a fost un factor important de succes pentru seria Razr de la Motorola, care a avut luxul de a fi cel mai ieftin telefon pliabil din SUA – nimeni nu s-a apropiat încă de acest nivel.”

Maurice Klaehne, analist senior, Counterpoint Research.

Samsung și-a redus la jumătate cota de piață. Care a fost evoluția producătorilor?

Cea mai remarcabilă schimbare din segmentul telefoanelor pliabile a fost reducerea cotei de piață a Samsung. Compania sud-coreeană a pierdut peste jumătate în trimestrul 2 din 2025, fiind „înăbușită” de creșterea Motorola. Cu toate acestea, o prezență puternică în iulie va crește probabil cota Samsung pentru acest an, spun analiștii.

Cota de piață a Samsung a fost de 9% în T2 2025, față de 21% în același interval din anul precedent, ocupând poziția a treia.

 „Samsung este pregătit pentru un trimestru 3 2025 puternic, seria Galaxy Fold 7 având rezultate deosebit de bune în comparație cu predecesorul său. Factorul de formă pliabil ultra-premium este din nou în formă maximă, vânzările fiind mai mult decât dublate față de Galaxy Fold 6 de anul trecut în aceeași perioadă.”

Jene Park, analist senior, Counterpoint Research.

Pe prima poziție a fost Huawei, cu 45% din piață, față de 32% în T2 2024, în timp ce Motorola a fost pe a doua poziție, după ce și-a dublat cota de piață până la 28%,

Telefoane pliabile
Global Foldable Smartphone Shipments, Q2 2024 vs Q2 2025. Source: Counterpoint Research Foldable Smartphone Tracker

„2024 a fost un an de tranziție pentru dispozitivele pliabile și ne așteptăm ca creșterea anuală să revină la procente de două cifre pe termen mediu, în special având în vedere lansarea preconizată a dispozitivului pliabil de la Apple anul viitor”, a adăugat Park.

Urmărește Go4IT.ro pe Google News
Răzvan Crăciun
Răzvan Crăciun
Cu o experiență de aproape 30 de ani în presă, în luna mai 2025 am ajuns din nou în domeniul care m-a pasionat de la început - IT. Cea mai lungă perioadă (mai mult de 15 ani) am petrecut-o la agenția de presă Mediafax, unde am trecut prin piața de capital și IT. Am publicat și în Ziarul ... citește mai mult