Samsung va furniza și mai multe panouri OLED pentru iPhone 17

Samsung va furniza și mai multe panouri OLED pentru iPhone 17

Apple, înainte de a lansa producția seriei iPhone 17 și a iPhone Air, a decis să procure ecrane pentru aceste telefoane de la Samsung și LG. Apple a ales, de asemenea, Samsung ca furnizor principal, oferindu-i un contract pentru aproximativ 80 de milioane de ecrane OLED.

Într-o etapă ulterioară, BOE a reușit să câștige un contract pentru furnizarea de ecrane OLED pentru iPhone 17 și iPhone Air, dar în cantități ceva mici, în jur de 10 milioane de unități. Însă, în prezent, BOE pare să întâmpine dificultăți în îndeplinirea comenzii, iar golul lăsat de aceasta ar putea fi umplut de Samsung.

BOE, probleme în furnizarea de ecrane OLED pentru seria iPhone 17

BOE nu a reușit să rezolve problemele legate de fiabilitatea panourilor OLED pe care trebuia să le furnizeze către Apple pentru seria iPhone 17 și iPhone Air, conform unor noi informații publicate de ZDNet Korea.

Având în vedere situația, sunt voci care spun că Apple a decis să se procure de la Samsung Display cele 10 milioane de unități de ecrane OLED pe care trebuia să le obțină de la BOE.

Prin urmare, se așteaptă ca gigantul tehnologic sud-coreean să furnizeze către Apple 90 de milioane de unități de panouri de afișare OLED.

Apple folosește ecrane OLED cu tehnologia LTPO pentru seria iPhone 17 și iPhone Air. În timp ce Samsung și LG aveau experiență în fabricarea de ecrane OLED cu LTPO, BOE nu.

Acesta este unul dintre principalele motive pentru care brandul chinezesc se confruntă cu probleme în furnizarea de ecrane pentru seria iPhone 17 și iPhone Air. Ratarea acestui contrat de către chinezii de la BOE va aduce gigantului tehnologic sud-coreean mult mai multe venituri și profit.

Urmărește Go4IT.ro pe Google News
Răzvan Crăciun
Răzvan Crăciun
Cu o experiență de aproape 30 de ani în presă, în luna mai 2025 am ajuns din nou în domeniul care m-a pasionat de la început - IT. Cea mai lungă perioadă (mai mult de 15 ani) am petrecut-o la agenția de presă Mediafax, unde am trecut prin piața de capital și IT. Am publicat și în Ziarul ... citește mai mult