Autoritățile militare americane au confirmat că trei avioane de vânătoare americane F-15E Strike Eagle s-au prăbușit în Kuweit în timpul unei misiuni, transmite Mediafax.
„La ora 23:03 ET, 1 martie, trei avioane F-15E Strike Eagle americane care zburau în sprijinul Operațiunii Epic Fury s-au prăbușit deasupra Kuweitului din cauza unui incident aparent de foc accidental”, se arată în comunicatul emis de Comandamentul Central al Statelor Unite.
Potrivit Armatei Statelor Unite, în timpul unor operațiuni de luptă, apărarea antiaeriană din Kuweit a doborât accidental avioanele americane.
Cei șase membri ai echipajelor s-au catapultat în siguranță, au fost recuperați și se află în stare stabilă.
„Kuweitul a recunoscut acest incident și suntem recunoscători pentru eforturile forțelor de apărare kuwaitiene și pentru sprijinul lor în această operațiune în curs de desfășurare. Cauza incidentului este în curs de investigare. Informații suplimentare vor fi publicate pe măsură ce devin disponibile”, se arată în încheierea comunicatului de presă.