Ucraina intenționează să își modernizeze forța aeriană prin achiziționarea a până la 250 de avioane de luptă noi, inclusiv modelele suedeze Saab JAS-39E/F Gripen și cele franceze Dassault Rafale, transmite publicația militară TrenchArt.
Deși Kievul ia în considerare și modelul american Lockheed Martin F-16 Block 70, tensiunile geopolitice din timpul administrației Trump au blocat acordurile oficiale cu Washingtonul.
Rămân obstacole semnificative în ceea ce privește finanțarea și sustenabilitatea pe termen lung a unei flote atât de mari. Dincolo de costul de miliarde de dolari, există o lacună tactică critică în ceea ce privește suprimarea apărării aeriene inamice. În prezent, Ucraina se bazează pe avioane MiG-29 și Su-27 învechite pentru a lansa rachete HARM fabricate în SUA. Nici Rafale, nici Gripen nu sunt compatibile în prezent cu aceste arme antiradiație, care vizează radarele inamice.
Deși Franța și Suedia s-au angajat să dezvolte sau să integreze rachete antiradiație până în anii 2030, aceste termene rămân incerte. Dacă Ucraina nu poate obține avioane F-16 echipate pentru aceste misiuni specializate, ar putea fi nevoită să mențină în serviciu pe termen nelimitat avioanele din era sovietică.
„Cuvintele sunt ieftine. Rachetele sunt scumpe. Dacă Rafale sau Gripen – sau ambele – vor primi vreodată un ARGM este o întrebare deschisă. Nevoia forțelor aeriene ucrainene de un ARGM este clară. Cele mai bune apărări aeriene rusești pot pune în pericol avioanele de luptă ucrainene pe întreg teritoriul Ucrainei”, scrie jurnalistul și analistul David Axe în TrenchArt.