WhatsApp este o amenințare la adresa securității Rusiei. „Este timpul ca WhatsApp să părăsească piața rusă”

WhatsApp este o amenințare la adresa securității Rusiei. „Este timpul ca WhatsApp să părăsească piața rusă”

WhatsApp ar trebui să se pregătească să părăsească piața rusă, mai ales că serviciul este foarte probabil să fie supus unor restricții, a declarat un parlamentar rus care reglementează sectorul IT, scrie Reuters.

Președintele rus Vladimir Putin a semnat luna trecută o lege care autorizează dezvoltarea unei aplicații de mesagerie susținute de stat, integrată cu serviciile guvernamentale, în contextul în care Moscova se străduiește să își reducă dependența de platforme precum WhatsApp și Telegram.

Aplicația susținută de statul rus, MAX, ar putea câștiga din piață în cazul în care WhatsApp, utilizat zilnic de 68% dintre ruși, ar fi interzisă în Rusia, a declarat Anton Gorelkin, vicepreședintele Comisiei pentru Tehnologia Informației din camera inferioară a parlamentului.

„Este timpul ca WhatsApp să se pregătească să părăsească piața rusă”, a spus Gorelkin, menționând că Meta este desemnată drept o organizație extremistă în Rusia.

Platformele de socializare Facebook și Instagram ale companiei sunt interzise în Rusia din 2022, când Moscova a atacat Ucraina.

Amenințare la securitatea națională

Anton Nemkin, membru al comisiei IT a parlamentului, a declarat că soarta WhatsApp în Rusia este predeterminată.

„Prezența unui astfel de serviciu în spațiul digital al Rusiei este, de fapt, o încălcare legală a securității naționale”, a declarat Nemkin, pentru agenția de știri TASS.

La rândul său, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat că toate serviciile trebuie să respecte legislația rusă.

Rusia a încearcă de mult timp să stabilească ceea ce numește suveranitate digitală prin promovarea serviciilor autohtone. Efortul său de a înlocui platformele tehnologice străine a devenit mai urgent pe măsură ce unele companii occidentale s-au retras de pe piața rusă după 2022.

WhatsApp, pe lista de instrucțiuni de la Putin

Kremlinul a publicat o listă de instrucțiuni de la Putin, inclusiv un ordin de a introduce restricții suplimentare privind utilizarea în Rusia a software-ului, printre care se numără și serviciile de comunicații, care provin din așa-numitele „țări neprietenoase” care au impus sancțiuni împotriva Rusiei.

Putin a stabilit termenul limită de 1 septembrie. Gorelkin a spus că se așteaptă ca Telegram, fondat de Pavel Durov, născut în Rusia, să evite interzicerea, cu condiția să respecte legislația rusă.

Telegram a început procedura de creare a unei entități juridice ruse, conform unei actualizări a autorității de reglementare în comunicații de stat, Roskomnadzor, din această săptămână.

Urmărește Go4IT.ro pe Google News
Răzvan Crăciun
Răzvan Crăciun
Cu o experiență de aproape 30 de ani în presă, în luna mai 2025 am ajuns din nou în domeniul care m-a pasionat de la început - IT. Cea mai lungă perioadă (mai mult de 15 ani) am petrecut-o la agenția de presă Mediafax, unde am trecut prin piața de capital și IT. Am publicat și în Ziarul ... citește mai mult