Australia vrea să impună taxe pentru giganții tehnologici precum Meta, Google și TikTok

29.04.2026
Australia vrea să impună taxe pentru giganții tehnologici precum Meta, Google și TikTok

Australia propune impozitarea giganților tech, precum Meta, Google și TikTok, dacă aceștia nu plătesc publicațiile locale de știri. Companiile pot alege între acorduri voluntare cu redacțiile sau o taxă de 2,25% din veniturile lor. Măsura vizează sprijinirea presei locale, afectată de migrarea cititorilor către rețelele sociale și diminuarea veniturilor din publicitate.

Redacțiile de știri tradiționale, afectate de răspândirea social media

Autoritățile din Australia intenționează să introducă noi taxe pentru companiile-gigant din domeniul tehnologiei, dacă acestea aleg să nu plătească agențiile locale de știri, într-o măsură care să sprijine instituțiile media aflate în dificultate.

Anthony Albanese, Prim-ministrul australian, a prezentat proiecte de lege care propun impozitarea giganților tehnologiei precum Meta, Google și TikTok, cu excepția cazului în care aceștia încheie în mod voluntar acorduri pentru a plăti publicațiile locale de știri.

Aceste măsuri ar veni în contextul în care companiile media tradiționale din întreaga lume se află într-o luptă pentru supraviețuire, pe măsură ce utilizatorii consumă din ce în ce mai mult știrile prin intermediul rețelelor de socializare. Conform unui studiu realizat de Universitatea din Canberra (capitala Australiei), s-a constatat că mai mult de jumătate din țară utilizează rețelele de socializare drept sursă de știri.

Ori plătesc publicațiile locale de știri, ori achită o taxă echivalentă cu 2,25 din venituri

Australia dorește ca marile companii de tehnologie să compenseze redactorii locali pentru distribuirea articolelor acestora, care generează trafic pe platformele lor. Dacă ar refuza, s-ar confrunta cu o taxă obligatorie în valoare de 2,25% din veniturile înregistrate în Australia.

„Marile platforme digitale nu își pot evita obligațiile conform codului de negociere a presei”, a declarat premierul Albanese pentru France 24, adăugând că, momentan, „cele trei organizații vizate sunt Meta, Google și TikTok”.

Proiectele de lege au fost gândite pentru a împiedica companiile de tehnologie să elimine pur și simplu știrile de pe platformele lor, lucru pe care Meta și Google l-au făcut deja în alte regiuni.

Susținătorii acestor inițiative legislative susțin că firmele de social media atrag utilizatorii cu știrile scrise de terți și absorb astfel fondurile din publicitatea online, care altfel ar merge către redacțiile aflate în dificultate.

Sursa: Mediafax

Urmărește Go4IT.ro pe Google News
Alex Manole
Alex Manole
Alex Manole este un tânăr jurnalist, aflat la început de carieră, absolvent al Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării din București. Alex este pasionat de gaming, internet și tehnologii neobișnuite. citește mai mult