Intrarea Apple pe segmentul telefoanelor pliabile este așteptată să revigoreze piața de panouri în 2026.
Livrările de panouri pentru smartphone-uri pliabile vor reveni pe creștere după încetinirea din 2025, iar cererea va fi susținută de proiectele Apple și Samsung, conform Counterpoint Research.
Livrările globale de panouri pentru telefoane pliabile vor ajunge la aproximativ 27,5 milioane de unități în 2026. Acest nivel reprezintă o creștere de aproximativ 24% față de anul precedent.
Veniturile generate de acest segment sunt prognozate la circa 4,4 miliarde de dolari, cu aproape 48% peste nivelul din 2025.
Analiștii consideră că revenirea va fi alimentată atât de volume mai mari, cât și de creșterea prețului mediu de vânzare, pe fondul lansării unor modele premium.
Creșterea nu va fi distribuită uniform pe parcursul anului.
Potrivit raportului, aproximativ 64% din livrările anuale vor fi realizate în trimestrele al treilea și al patrulea.
Evoluția pieței va depinde în mare măsură de lansările Samsung, de ritmul comenzilor Apple și de reacția producătorilor chinezi.
Counterpoint estimează că Samsung va încheia anul 2026 cu o cotă de piață de aproximativ 31% în ceea ce privește achizițiile de panouri pliabile.
Apple ar urma să ajungă la circa 29% încă din primul an de prezență pe acest segment, iar Huawei va deține aproximativ 24%.
Analiștii apreciază că Apple nu va depăși imediat Samsung sau Huawei, însă va contribui la extinderea pieței și la orientarea acesteia spre produse mai scumpe și mai fiabile.
În primul trimestru din 2026, livrările globale de panouri pentru telefoane pliabile au scăzut cu 7% față de aceeași perioadă a anului trecut, până la aproximativ 3,9 milioane de unități.
Scăderea este pusă pe seama reducerii stocurilor și a numărului mai mic de lansări.
BOE și-a păstrat prima poziție, cu aproximativ 45% din piață, susținută în principal de comenzile Huawei.
Samsung Display a urcat la circa 22%, beneficiind de cererea venită din partea Samsung, OPPO și vivo.
:format(webp):quality(100)/https://www.go4it.ro/wp-content/uploads/2026/07/Foldable-Smartphone-Panel-Shipment-Share-Q1-2025-vs-Q1-2026.jpg)
Counterpoint consideră că telefoanele pliabile de tip „book”, cu deschidere spre interior, vor domina piața începând din 2026.
Aceste modele câștigă teren datorită ecranelor mai mari și utilizării mai eficiente în activități de productivitate.
În schimb, telefoanele pliabile de tip clapetă își vor reduce treptat ponderea.
Modelele cu trei pliuri vor continua să reprezinte vitrine tehnologice pentru producători.
Huawei și Samsung au demonstrat deja că astfel de dispozitive sunt viabile din punct de vedere comercial.
Totuși, complexitatea mecanismelor, costurile ridicate și dimensiunile mai mari limitează deocamdată adoptarea pe scară largă.
Counterpoint consideră că scăderea din primul trimestru nu reflectă o diminuare a interesului pentru telefoanele pliabile.
Analiștii descriu 2026 drept un an de tranziție, în care piața va evolua către o structură dominată de Apple, Samsung și Huawei.
Dacă noile modele lansate de Apple și Samsung vor avea succes, segmentul telefoanelor pliabile ar putea intra într-un nou ciclu de creștere în a doua parte a anului.