Pe 13 august 2025, Porsche România a anunțat că David Popovici, multiplu campion olimpic, mondial și european la natație, devine primul sportiv român desemnat Friend of the Brand de către constructorul german.
David Popovici este singurul sportiv din lume care a câștigat de două ori medalia de aur la 100 m și 200 m liber la Campionatele Mondiale, în 2022 și 2025. În palmaresul său se regăsesc și recorduri europene, mondiale la juniori și patru titluri continentale obținute în 2022 și 2024.
Reprezentanții Porsche au explicat că performanța, autenticitatea și carisma lui Popovici se potrivesc perfect cu filosofia mărcii. Alin Tapalagă, CEO Porsche Inter Auto România, a subliniat că determinarea sportivului și succesul său la nivel internațional îl transformă într-un ambasador ideal.
Brent Valmar, CEO Porsche România, a amintit că relația cu David Popovici a început în urmă cu un deceniu, când compania i-a oferit o bursă pentru a-i susține pregătirea. Noul parteneriat este văzut ca o continuare firească a acestei legături.
Pentru anunțul oficial, David Popovici a pozat alături de un Porsche Macan 4, SUV electric de ultimă generație. Modelul oferă un consum electric mixt (WLTP) între 21,1 și 17,9 kWh/100 km, o autonomie urbană (WLTP) de 665 – 782 km și o autonomie mixtă (WLTP) cuprinsă între 516 și 612 km. Emisiile de CO₂ sunt zero, potrivit datelor oficiale valabile în august 2025.
Popovici a mărturisit că încă din copilărie admira modelele Porsche, iar acum, prin acest parteneriat, visul său de a fi parte din universul mărcii devine realitate.
Cariera lui David Popovici include momente istorice pentru sportul românesc, printre care și prima medalie olimpică de aur la natație masculin, obținută la Jocurile Olimpice de la Paris. În iulie 2025, la Campionatul Mondial de Natație de la Singapore, a repetat performanța rară de a câștiga probele de 100 m și 200 m liber, la fel ca în 2022.