OnePlus pregătește seria Turbo 6X, orientată spre segmentul accesibil

OnePlus pregătește seria Turbo 6X, orientată spre segmentul accesibil
OnePlus pregătește noi modele din seria Turbo 6X

OnePlus ar putea extinde în curând gama de telefoane Turbo cu două modele noi dedicate pieței din China. Potrivit unor informații apărute recent în mediul online, compania lucrează la modelele Turbo 6X și Turbo 6X Pro.

Seria Turbo a fost lansată la începutul acestui an ca o alternativă accesibilă în portofoliul producătorului chinez.

Două modele noi pentru gama Turbo

Informațiile provin de la cunoscutul leaker Digital Chat Station, care susține că OnePlus pregătește două dispozitive distincte pentru segmentul mid-range.

Turbo 6X
Screenshot

Conform acestuia, OnePlus Turbo 6X ar urma să utilizeze un ecran LCD cu rată de refresh de 144 Hz, în timp ce varianta Turbo 6X Pro ar putea integra un panou OLED cu rezoluție „1.5K”.

Restul specificațiilor tehnice nu au fost confirmate până în acest moment.

Posibilă legătură cu seria Nord CE6

Sursele din industrie speculează că cele două modele Turbo ar putea avea la bază versiunile globale OnePlus Nord CE6 și OnePlus Nord CE6 Lite.

Modelul Nord CE6 oferă un ecran de 6,78 inci, procesor Snapdragon 7s Gen 4 și o baterie de 8.000 mAh. Varianta CE6 Lite vine cu un display de 6,72 inci, chipset MediaTek Dimensity 7400 Apex și baterie de 7.000 mAh.

În India, cele două telefoane sunt comercializate la prețuri de pornire de aproximativ 316 dolari pentru Nord CE6 și 221 dolari pentru Nord CE6 Lite.

OnePlus 16 apare și el în noi informații

Separat de seria Turbo, în ultimele zile au apărut și noi detalii despre viitorul OnePlus 16. Scurgerile de informații indică schimbări importante la nivelul ecranului și al sistemului de camere foto, însă compania nu a confirmat oficial aceste detalii.

Urmărește Go4IT.ro pe Google News
Răzvan Crăciun
Răzvan Crăciun
Cu o experiență de aproape 30 de ani în presă, în luna mai 2025 am ajuns din nou în domeniul care m-a pasionat de la început - IT. Cea mai lungă perioadă (mai mult de 15 ani) am petrecut-o la agenția de presă Mediafax, unde am trecut prin piața de capital și IT. Am publicat și în Ziarul ... citește mai mult