Meta pierde un vechi director, care pleacă să predea la Harvard

28.03.2026
Meta pierde un vechi director, care pleacă să predea la Harvard
Foto: Shutterstock

Un executiv cu experiență îndelungată din cadrul Meta a decis să își încheie activitatea în mediul corporativ pentru a urma o carieră academică. Monika Bickert va părăsi compania în această vară pentru a se alătura Harvard Law School, unde va preda, scrie Mediafax.

Mutare planificată la finalul verii

Monika Bickert va rămâne în cadrul companiei până în luna august, perioadă în care va contribui la asigurarea unei tranziții line a responsabilităților sale. Ea va colabora în acest sens cu Kevin Martin, cel care coordonează echipa responsabilă de politicile globale ale companiei.

Decizia de a face pasul către mediul academic nu este una surprinzătoare, potrivit declarațiilor sale interne, interesul pentru activitatea didactică existând de mai mult timp.

Un rol cheie în politica de conținut

În cadrul Meta, Bickert a ocupat o poziție centrală, fiind responsabilă de politicile privind conținutul. De-a lungul anilor, ea a reprezentat compania în numeroase situații sensibile, mai ales în contextul dezbaterilor legate de moderarea conținutului politic și impactul platformelor asupra sănătății mintale a tinerilor.

Cariera sa în companie a început în 2012, pe vremea când aceasta purta numele de Facebook. Înainte de a intra în sectorul tehnologic, Bickert a activat ca procuror federal, experiență care i-a influențat abordarea în domeniul reglementării conținutului online.

Poziții publice în momente dificile

De-a lungul mandatului său, Bickert a fost una dintre vocile principale ale companiei în perioade marcate de controverse. Ea a susținut în repetate rânduri că obiectivele comerciale ale Meta nu sunt în contradicție cu siguranța utilizatorilor, subliniind importanța echilibrului între libertatea de exprimare și protecția comunității.

Aceste declarații au venit inclusiv în contextul unor dezvăluiri publice făcute de Frances Haugen, fostă angajată a companiei, care au generat dezbateri ample la nivel internațional.

Aprecieri din partea conducerii

La anunțul plecării sale, Joel Kaplan, responsabil pentru afaceri globale în cadrul Meta, a evidențiat contribuția importantă a Monikăi Bickert la dezvoltarea politicilor companiei și la gestionarea unor situații complexe.

Plecarea sa marchează finalul unei etape importante pentru Meta, dar și începutul unui nou capitol pentru Bickert, care va activa într-un mediu diferit, dedicat formării viitoarelor generații de specialiști în domeniul juridic.

Urmărește Go4IT.ro pe Google News