Este deja un obicei ca produsele de top ale unei companii să fie lansate printr-un eveniment de anvergură, ţinut într-o locaţie plăcută, împreună cu o mulţime de invitaţi prezenţi pentru a testa primele produse ieşite de pe linia de producţie şi a relata primele impresii despre ele.
Am fost unul din cei peste 300 de jurnalişti norocoşi să fie prezenţi la lansarea HTC Desire HD şi Desire Z, cele mai noi smartphone-uri HTC, care marchează trecerea companiei de la un simplu producător de hardware, cu mici veleităţi de dezvoltator software, într-o companie care a înţeles că inteligenţa uni smartphone vine din ceea ce se găseşte instalat pe acesta şi ce se poate instala ulterior.
Astfel, cu lansare noilor servicii HTC Sense, disponibile pe site.un www.htcsense.com, HTC pune accentul pe aducerea de valoare suplimentară celor care cheltuiesc peste 1500-2000 RON pentru un telefon de top.
Chiar dacă am tendinţa de a mă concentra pe cele două gadgeturi, voi începe prin a descrie puţin noua generaţie HTC Sense şi serviciile pe care le aduce aceasta pentru utilizatori.
Noul HTC Sense
Vizual trebuie să recunosc că nu văd mari diferenţe între vechea interfaţă HTC Sense şi cea nouă. Odată ajunşi însă la setări lucrurile devin interesante. Merită menţionat modulul de import al contactelor şi intrărilor din calendar de la vechiul telefon la cel noi. Transferul se face prin Bluetooth, după ce setezi câteva opţiuni legate de modelul anterior de telefon. Simplu şi rapid.
Odată cumpărat telefonul cu siguranţă vei începe să butonezi aplicaţiile deja instalate, moment în care vei vedea că ţi se cer datele de login pentru serviciul HTC Sense. Deocamdată poţi să-ţi creezi cont doar dacă foloseşti un telefon compatibil cu noul HTC Sense. Crearea contului durează doar câteva secunde, după care majoritatea datelor din aplicaţiile create de HTC vor fi stocate şi pe serverele companiei, putând fi restaurate pe telefon cu un singur click.
Noul site HTC Sense este capabil să restaureze datele şi pe un telefon nou (in cazul în care l-aţi pierdut pe cel vechi), poate redirecţiona apelurile temporar pe un alt telefon, dacă l-aţi uitat acasă. Poate face telefonul să sune la volum maxim dacă l-aţi pierdut prin casă şi este setat pe modul silenţios. În plus, prin site, poţi comanda ştergerea tuturor datelor de pe telefon dacă v-a fost furat.
Navigaţie GPS îmbunătăţită
HTC a reuşit să facă rost de hărţi Navtek care pot fi preîncărcate pe telefon, la fel cum faci pe orice terminal Nokia cu Ovi Maps instalat. Programul de navigare instalat pe telefon îţi permite să descarci gratuit harta ţării tale, pentru restul fiind necesar să plăteşti o sumă modică, conform HTC (sumă încă nedezvăluită). Prezenţa unui compas în telefonul tău va face ca harta să se rotească pentru a se alinia cu direcţia în care priveţi, o funcţie care n-ar trebui să lipsească niciunui program de navigare GPS, după părerea mea.
Google Maps rămâne în continuare o alternativă de navigare, dacă abonamentul de acces la Internet îţi permite să descarci hărţile în timp real.
HTC Desire HD
Chiar dacă abia a lost lansat, hardware-ul lui Desire HD este aproape identic cu cel al lui HTC Evo 4G, lansat anul acesta în SUA, minus conexiunea 4G, bineînţeles. Deci avem de-a face cu un telefon cu sistem de operare Android şi ecran de 4.3 inch, suficient cât să fie catalogat de unii ca "paletă de ping pong". Personal cred că m-aş putea obişnui cu el, mai ales ţinând cont că este foarte subţire.
Procesorul Snapdragon la 1 GHz zburdă efectiv prin interfaţa lui HTC Desire HD. Nu pre ai ce să-i reproşezi, telefonul simţindu-se pentru mine la fel de rapid ca şi iPhone-ul. Cumpărătorii o să aprecieze carcasa realizată metalică a lui Desire HD şi ecranul luminos, cu culori extrem de vii. Chiar dacă din puntul de vedere al rezoluţiei Desire HD nu se ridică încâ la nivelul Retina display de pe iPhone trebuie să recunosc că cei 800 x 480 de pixeli sunt suficienţi pentru a afişa fără probleme fonturi de dimensiuni mici.
Camera de 8 megapixeli este ajutată de două LED-uri, iar capabilităţile de înregistrare video au fost upgradate la 720p. Cu toate acestea nu pot zice că am fost impresionat de calitatea folografiilor realizare de HTC Desire HD în condiţiile unei camere puternic luminate. HTC mai are de lucrat la ca capitolul acesta, poate soluţia ar fi alierea cu un nume impunător din domeniu, precum Carl Zeiss.
HTC Desire Z
Dacă HTC Desire HD este un fel de HTC HD 2 cu Android, despre Desire Z putem spune că HTC chiar a reuşit că producă un telefon diferit, care continuă linia de telefoane HTC cu tastatură QWERTY şi ecran culisant, linie care s-a bucurat de modele de succes ca HTC Tytan, Touch Pro şi Touch Pro 2.
HTC Desire Z este diferit prin felul în care ecranul culisează şi rămâne aliniat cu tastatura QWERTY cu 4 rânduri. Dacă ne uităm bine la mecanismul de culisare putem vedea de unde s-a inspirat HTC, şi anume de la modelele Nokia N97 şi N97 Mini, care însă fixează ecranul la un unghi de înclinare de 15-20 de grade faţă de orizontală.
Deoarece sunt posesor de Nokia N97 Mini pot spune că sistemul HTC pare mai simplu de pus în mişcare, dar suficient de bine gândit încât telefonul să nu culiseze singur din greşeală.
Tastatura cu patru rânduri este excelentă, având două butoane ce pot fi programate de utilizator şi fiind recunoscută în multe din aplicaţiile livrate de HTC. Practic în clientul de email poţi folosi R pentru Reply, F pentru Forward şi A pentru Reply to All. Ar fi fost excelent dacă apăsarea lungă a unei taste ar produce caracterul secundar pe ecran, dar cred că se poate rezolva acest mic inconveninent printr-un update software.
Cât despre construcţia lui HTC Desire Z, avem de-a face cu acelaşi corp metalic, care dă impresia de soliditate şi în acelaşi timp aderenţă cu palma şi degetele utilizatorului.
Ecranul de 3.7 inch al lui Desire Z este suficient de mare pentru a afişa fără probleme site-uri complexe, mai ales că area aceeaşi rezoluţie de 800 x 480 pixeli cu a lui Desire HD (nu chiar HD720p).
Ca diferenţe notabile la capitolul hardware între Desire HD şi Z ar fi camera foto de 5 megapixeli în cazul sliderului QWERTY şi procesorul la 800 MHz faţă de 1 GHz. În rest doar construcţia te face să le recunoşti unul faţă de celălalt.
Ca încheiere, menţionez că HTC a reuşit să semneze un parteneriat important cu Vodafone, cu care vor încerca să aducă ambele telefone şi la noi în ţară simultan cu lansarea pe plan internaţional, lucrându-e acum la detalii precum preţul subvenţionat şi abonamentele disponibile. Probabil în curând vom afla şi veşti oficiale de la Vodafone România despre cele două telefoane, mai ales că lansare oficială este programată pentru Octombrie 2010.
De dorit cele două Desire-uri sigur vor fi, deoarece reprezintă în acest moment cele mai puternice telefoane cu Android de la HTC.











Symbian Carla nu va mai fi lansat, devine Feature Pack pentru Belle
HTC One XL – preţ şi disponibilitate în Europa
Windows Phone 7.5 necesar pentru accesul la Marketplace
După Full HD, telefoane mobile cu filmare 4K?
iPhone 5 cu ecran wide de 4 inch şi interfaţă reproiectată?
Bărbaţii infideli sunt mai predispuşi la atac de cord
Top 10 specii noi ale anului 2012 (FOTO/VIDEO)
Yves Rossy - omul care s-a visat pasăre

Comentariile utilizatorilor